جزئیات خبر


محصول فاکتور 8

محصول فاکتور 8
1396/8/15

محصول فاکتور 8 اصولاً در دنیا به دوشکل مشتق از پلاسمای خون و یا تولید به روش نوترکیب با استفاده از علم مهندسی ژنتیک وجود دارد که محصولات فاکتور 8 موجود در بازار ایران از نوع مشتق از پلاسما بوده که در این محصولات همواره ریسک انتقال ویروس مخصوصاً ویروس های ناشناخته به بیماران وجود دارد. طی دهه های اخیر دانشمندان به دانش تولید محصول فاکتور 8 انسانی نوترکیب به روش بایوتکنولوژی دسترسی پیدا کرده به طوری که امروزه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته الکوی مصرف از پلاسما به نوترکیب تغییر کرده است.
شرکت سامان داروی هشتم نیز در راستای سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و منطبق با سیاست های ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به تحقیق و توسعه در جهت دستیابی به دانش های نوین و
های تک و استفاده از علم بیوتکنولوژی به عنوان یک شرکت دانش بنیان نسبت به سرمایه گذاری جهت کسب دانش فنی فاکتور 8 انسانی نوترکیب اقدام نموده است.
لازم به ذکر است دانش فنی تولید فاکتور هشت در حال حاضر در اختیار سه شرکت آمریکایی و اروپایی Baxter، Bayer و Pfizer(Wyet) می باشد که شرکت سامان داروی هشتم به عنوان چهارمین شرکت تولید کننده این محصول در دنیا می باشد. ضمن اینکه محصول شرکت سامان داروی هشتم (Safacto) دقیقاً منطبق با آخرین نسل (نسل سوم) فاکتور 8 انسانی بوده که توسط شرکت Pfizer بنام Xyntha تولید می شود.
محصول بیوسیمیلار Safacto تولید شرکت سامان داروی هشتم در 7 مرکز درمانی کشور بروی حدود 45 بیمار هموفیلی در مقایسه با محصول Xyntha مورد تزریق و مطالعه قرار گرفت که از هر نظر مشابه محصول Xyntha  گزارش شده و مجوز وزارت بهداشت را اخذ نموده است.
از آنجایی که به لحاظ درجه بندی فاکتور 8، به دلیل دارا بودن بزرگترین مولکول به عنوان قله اورست داروهای نوترکیب در دنیا شناخته می شود، دستیابی به دانش مذکور زمینه ساز تولید سایر فرآورده های دارویی بایوتکنولوژی خواهد بود.
ناگفته نماند که در حال حاضر حدود 50 میلیون دلار صرف واردات فاکتور 8 پلاسمایی از خارج از کشور می گردد که با تولید انبوه این محصول در کشور، علاوه بر فراهم شدن زمینه مناسب جهت دسترسی راحت تر به این دارو،
صرفه جویی ارزی قابل توجهی عاید کشور خواهد شد که قدم مؤثری در پیاده سازی اقتصادی مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری می باشد.
علاوه بر آن به دلیل محدودیت منابع تأمین کننده، بازار مناسبی در کشورهای مجاور جهت صادرات این محصول وجود دارد، بگونه ای که هم اکنون درخواستهایی از کشورهای هند، ترکیه و اکراین جهت ثبت محصول Safacto دریافت شده است.

 

نظر شما